Kayaköy Hakkında

Fethiye’nin en güzel yerleşim yerlerinden birisi olan Kayaköy’e, Fethiye- Ölüdeniz yolunda, Hisarönü kavşağından, Kayaköy tabelalarını takip edip, çamlar arasından giden bir yol ile ulaşabilir veya Fethiye kalesinin arkasından güneye doğru 7 km.lik güzergahla dağ yolundan seyahat edebilirsiniz.Kayaköyü, onbirinci yüzyılda, Rumlar tarafından Likya uygarlığına ait “Karmylassos” kenti üzerine kurulmuş ve kentin ismi “Levissi” olmuştur.


Yaklaşık 20.000 kişinin yaşadığı köy, yirminci yüzyılın başına kadar varlığını sürdürmüştür.30 Ocak 1923 tarihinde Türk ve Yunan hükümetleri ile yapılan halkların karşılıklı değişimi anlaşmasına göre, Levissi Kentini terk eden Rumlar, bölümler halinde Fethiye Limanından Yunanistan’a göç etmişlerdir. Yerlerine Batı Trakya’dan aynı kaderi paylaşan ama daha az sayıda Türk göçmenler getirilmiştir. Bu göçmenlerin çoğu Kayaköy’deki koşulları beğenmeyerek, Anadolu’nun başka yerlerine yerleştirilmiştir.

Kayaköy ve çevresinde antik döneme ait birçok kalıntı mevcuttur. Kuzeyde İsa’dan önce dördüncü yüzyıla ait üç adet lahit mezar ile, üzerindeki likçe yazılarla aynı sayıdaki kaya mezarları, yörede antik çağdan günümüze ulaşan en eski kalıntılar arasında yer almaktadır.